Середня зарплата в Чехії у 2026 році: 51 966 крон брутто

У другому кварталі 2026 року середня брутто-зарплата в Чехії досягла 51 966 чеських крон на місяць за даними Чеського статистичного управління (ČSÚ). Це на 3105 крон, або 6,4% більше порівняно з аналогічним періодом 2025 року, а в реальному вираженні (після врахування інфляції близько 2%) зростання склало 4,3%. Для неодруженої людини без дітей з такої суми на руки залишається приблизно 40 700 крон.

Цифра 51 966 крон не означає, що більшість працівників отримує саме стільки. Медіана (остання опублікована за четвертий квартал 2025 року) становила 45 523 крони, тож дві третини зайнятих заробляють менше середньої. Найвищі показники традиційно фіксують у Празі (66 459 крон), найнижчі — у Карловарському краї (44 476 крон). Мінімальна зарплата у 2026 році складає 22 400 крон брутто.

Реальні доходи сильно залежать від регіону, галузі, досвіду та форми зайнятості. У сфері інформаційних технологій і фінансів середні показники перевищують 90 000 крон, тоді як у гостинності та роздрібній торгівлі вони значно нижчі. Для українців і інших іноземців важливо розуміти різницю між брутто, нетто та законодавчою «очікуваною середньою» зарплатою (48 967 крон), яку використовують для податкових розрахунків.

Актуальні дані ČSÚ за 2026 рік і динаміка зростання

Чеське статистичне управління публікує дані про середню брутто-зарплату щокварталу на основі обстеження підприємств. У першому кварталі 2026 року (після уточнення) показник становив 49 328 крон, а за перше півріччя в цілому — 50 650 крон. За весь 2025 рік середня досягла 49 215 крон (зростання 7,2% номінально та 4,6% реально). Поточний рівень 51 966 крон у другому кварталі 2026-го став найвищим зафіксованим у цій серії.

Номінальне зростання 6,4% і реальне 4,3% виглядають стабільно позитивними після років високої інфляції. Обсяг фонду оплати праці збільшився на 7,1%, а кількість працівників — на 0,7%. Найбільше відносне зростання зафіксовано в адміністративних і допоміжних послугах (16,6%), державному управлінні та обороні (9,0%), а також у культурі, розвагах і рекреації (8,7%). Найповільніше зростали зарплати в інших видах послуг (0,2%) і гірничодобувній галузі (2,2%).

Важливо розрізняти статистичну середню зарплату ČSÚ і законодавчу «очікувану середню зарплату» на 2026 рік — 48 967 крон. Останню встановлює Міністерство праці та соціальних справ наперед і використовують для розрахунку податкових порогів, мінімальних внесків для самозайнятих та інших законодавчих показників.

Дані є попередніми; уточнені значення за 2026 рік з’являться пізніше. Методологія ČSÚ рахує середню як частку фонду заробітної плати (включно з преміями та понаднормовими) на одного працівника в перерахунку на повну зайнятість.

Регіональний розрив: Прага тягне середню вгору

Прага залишається єдиним регіоном, де середня зарплата суттєво перевищує загальнонаціональний показник. У другому кварталі 2026 року вона склала 66 459 крон — на 14 493 крони, або майже 28% вище середньої по країні. Середньочеський край посідає друге місце з 55 218 кронами, Південноморавський (з Брно) — 50 588 крон. Решта регіонів переважно перебувають у діапазоні 44–49 тисяч крон.

РегіонСередня брутто, Q2 2026 (крон)Відхилення від середньої по ЧР
Прага66 459+14 493
Середньочеський край55 218+3 252
Південноморавський край50 588-1 378
Краловеградецький край49 313-2 653
Пльзенський край48 360-3 606
Карловарський край44 476-7 490
Чехія загалом51 966—

Дані ČSÚ, другий квартал 2026 року (попередні). Розрив між Прагою та Карловарським краєм становить понад 22 000 крон на місяць. При цьому в столиці вищі й витрати на житло, тому вищий номінал не завжди означає пропорційно вищий рівень життя.

У нашій практиці ми стикалися з випадком, коли спеціаліст з IT переїхав з регіону до Праги й отримав офер на 25% вищий, але після оренди квартири реальна різниця в заощадженнях склала лише 8–10%. Регіональні відмінності в межах однієї професії можуть досягати третини зарплати, особливо в IT, фінансах і технічних спеціальностях.

Галузі, які формують середню, і ті, що залишаються позаду

Середня по країні сильно залежить від кількох високооплачуваних секторів. За даними за другий квартал 2026 року інформація та комунікації показують близько 90 948 крон, фінанси та страхування — 90 808 крон. Енергетика також тримається значно вище середньої. Натомість готельний і ресторанний бізнес, роздрібна торгівля та деякі адміністративні послуги залишаються помітно нижче.

Обробна промисловість (ключовий експортний сектор Чехії) перебуває близько до середньої або трохи вище залежно від підгалузі — автомобілебудування традиційно платить більше. Будівництво, освіта та охорона здоров’я демонструють помірні показники. Найшвидше зростання в абсолютних і відносних величинах часто фіксують у секторах із низькою базою (агентства з працевлаштування, охоронні послуги), де навіть невелике підвищення дає великий відсоток.

Для початківців це означає, що «середня по країні» майже нерелевантна, якщо ви йдете в IT або фінанси в Празі чи Брно. Для досвідчених працівників у виробництві або логістиці важливіше дивитися на медіану за професією та регіоном, а не на загальну цифру.

Від брутто до нетто: скільки реально приходить на рахунок

З брутто-зарплати працівник сплачує 7,1% соціального страхування та 4,5% медичного страхування (разом 11,6%). Податок на доходи фізичних осіб становить 15% від брутто з вирахуванням базової знижки (у 2026 році близько 2570 крон на місяць для платника). Ставка 23% застосовується лише до частини річного доходу понад 1 762 812 крон (приблизно 146 901 крона на місяць).

Для середньої зарплати 51 966 крон брутто орієнтовний нетто для неодруженої людини без дітей складає близько 40 700 крон. Для мінімальної зарплати 22 400 крон нетто становить приблизно 19 011 крон. При 40 000 крон брутто виходить близько 31 930 крон нетто, при 60 000 крон — близько 46 610 крон. Точні цифри залежать від податкових пільг (діти, інвалідність тощо) і округлення.

  • Соціальне страхування працівника: 7,1% брутто.
  • Медичне страхування працівника: 4,5% брутто.
  • Податок: 15% (або 23% на надлишок) мінус знижка платника.
  • Роботодавець додатково сплачує близько 33,8% (24,8% соціальне + 9% медичне) понад брутто.

Ці розрахунки стосуються стандартного трудового договору (HPP). Для угод DPP і DPČ правила відрізняються, особливо щодо страхових внесків при низьких сумах. За моїм досвідом використання цього протягом місяця при аналізі оферів, люди часто порівнюють лише брутто і забувають перевірити, чи вказана сума вже з преміями чи без них.

Поширені помилки при оцінці середньої зарплати

Багато хто сприймає цифру 51 966 крон як типовий дохід звичайного працівника. Насправді середня тягнеться вгору високими зарплатами в IT, фінансах і керівних позиціях у Празі.

  • Плутати середню з медіаною. Медіана нижча, і саме вона краще показує, скільки заробляє «типовий» працівник. Остання доступна медіана — 45 523 крони (Q4 2025).
  • Ігнорувати регіон. Порівнювати офер у Карловарському краї зі середньою по країні або з Прагою без урахування вартості життя дає хибну картину.
  • Не розрізняти брутто і нетто. Різниця становить приблизно 20–22% для середніх сум. Офер «50 000 на руки» і «50 000 брутто» — це різні речі.
  • Забувати про законодавчу середню. 48 967 крон використовують для податків і внесків, а не як реальний середній дохід.
  • Не враховувати форму зайнятості. На DPP/DPČ при низьких сумах можна отримати більше нетто, але без повного соціального захисту.

Ці помилки найчастіше трапляються у початківців і тих, хто переїжджає з іншої країни. Досвідчені кандидати зазвичай просять розбивку (оклад + премії) і рахують нетто самостійно або через калькулятор.

Чек-лист: як оцінити офер відносно середньої зарплати

  1. Уточніть, чи вказана сума брутто чи нетто і чи включає вона премії, понаднормові та 13-ту зарплату.
  2. Порівняйте з регіональною середньою (Прага, Брно, ваш край) і з галузевою, а не лише з загальнонаціональною.
  3. Порахуйте орієнтовний нетто з урахуванням ваших податкових пільг (діти, чоловік/дружина тощо).
  4. Оцініть вартість оренди та комунальних у конкретному місті — у Празі вона може «з’їсти» значну частину різниці.
  5. Перевірте, чи відповідає офер вимогам для Blue Card (з травня 2026 року поріг близько 73 823 крон брутто на місяць для кваліфікованих позицій).
  6. З’ясуйте умови для іноземців: трудовий дозвіл, медичне страхування, визнання кваліфікації.

Після проходження цього чек-листа стає зрозуміло, чи офер конкурентний саме для вашої ситуації. Для досвідчених спеціалістів у дефіцитних професіях середня по країні майже не має значення — орієнтуються на ринкові діапазони за посадою.

Питання, які найчастіше ставлять про зарплати в Чехії

Чи достатньо середньої зарплати для комфортного життя в Празі? Для однієї людини без оренди дорогого житла — так, але для сім’ї з двома дітьми в центрі столиці 40–45 тисяч нетто часто виявляється недостатньо без додаткових джерел доходу або спільного бюджету.

Яка мінімальна зарплата у 2026 році? 22 400 крон брутто на місяць або 134,40 крони за годину при 40-годинному тижні. З 2027 року очікується підвищення до 24 900 крон.

Чи зростають реальні зарплати? Так, у другому кварталі 2026 року реальне зростання склало 4,3% після інфляції близько 2%. Це продовження позитивної динаміки після відновлення після інфляційного піку.

Як зарплати українців співвідносяться з чеськими? За доступними даними попередніх періодів медіана для працівників з українським громадянством була нижчою за чеську медіану (різниця сягала приблизно 20%), але розрив поступово скорочується в дефіцитних професіях.

Коли варто звертатися до податкового консультанта? Якщо у вас кілька джерел доходу, діти, статус самозайнятого або складні пільги — самостійний розрахунок може дати похибку. Для стандартного трудового договору з однією знижкою платника зазвичай вистачає онлайн-калькулятора.

Що середня зарплата означає для різних категорій людей

Для початківця без досвіду в регіоні 35–42 тисячі брутто часто є реалістичним стартом у виробництві, логістиці чи торгівлі. У Празі для тих самих позицій стартові цифри вищі на 15–25%. Досвідчений спеціаліст у IT або інжинірингу орієнтується на 70–120 тисяч і вище залежно від стеку та компанії.

Сім’я з дітьми отримує додаткові податкові знижки, що збільшує нетто. Самозайняті (OSVČ) порівнюють свої доходи з мінімальними внесками, які прив’язані до законодавчої середньої, і часто працюють у режимі, де «зарплата» не є фіксованою. Іноземці на Employee Card можуть працювати на мінімалці, а на Blue Card — лише на значно вищих сумах, що відповідають кваліфікованим позиціям.

Регіональна специфіка проявляється не лише в цифрах, а й у структурі ринку праці. У промислових регіонах (Моравсько-Сілезький, Пльзенський) багато позицій у виробництві з стабільними, але не найвищими зарплатами. У Празі та Брно домінують сервісні, IT і корпоративні центри з вищими вилками та конкуренцією за кадри.

Середня зарплата в Чехії у 2026 році продовжує зростати як номінально, так і реально, але залишається сильно диференційованою. Для практичних рішень важливіше дивитися на регіональні, галузеві та професійні показники, рахувати нетто і враховувати вартість життя в конкретному місці, ніж орієнтуватися лише на одну загальнонаціональну цифру ČSÚ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *