Всеукраїнська студентська олімпіада з інформатики в стінах нашого університету
14-16 травня 2009 року Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди в своїх стінах у п’ятнадцятий раз приймав Всеукраїнську олімпіаду з інформатики студентів вищих навчальних закладів.
Усім заходам олімпіади передувала ретельна підготовка, яка розпочалася одразу після одержання наказу Міністерства освіти і науки України про проведення олімпіади. Були надіслані запрошення до всіх вищих навчальних закладів України, а на сайті університету розміщено положення про олімпіаду, наказ про склад журі, матеріали минулих років на допомогу її учасникам, оперативне спілкування з якими здійснювалося через Інтернет.
Напруженою та складною ділянкою підготовки олімпіади з інформатики завжди є її технічне забезпечення, оскільки для кожного учасника має бути забезпечено індивідуальне робоче місце, обладнане комп’ютером з установленим програмним забезпеченням, яке учасник замовляє для себе заздалегідь. Завдяки допомозі ректорату університету ці труднощі вдалося подолати, і кожного зареєстрованого учасника очікувало його персональне робоче місце. І не тільки воно, а ще й зарезервоване місце в гуртожитку, приготовлений за спеціальним меню обід в їдальні, наші студенти – гіди по місту та університету й багато іншого.
Найвідповідальнішою ланкою підготовки олімпіади була, безумовно, розробка конкурсних завдань. Оскільки олімпіада проходить за двома номінаціями – "комп’ютерні та інженерні науки", "гуманітарні й економічні науки", було створено дві робочі групи з провідних фахівців нашого університету, які в умовах підвищеної секретності обговорювали варіанти завдань, розв’язували їх, ускладнювали чи спрощували, відшліфовували формулювання, розробляли тести для перевірки рішень учасників.
Варто зазначити, що традицією і брендом нашої олімпіади є підготовка трьох завдань, настільки цікавих, щоб учасник бажав розмірковувати й працювати над ними і після олімпіади. І ці завдання мають бути не тільки чітко сформульовані та певним чином структуровані, а й роздруковані разом із колонтитулами, де позначається назва олімпіади, дата й місце її проведення, на одній сторінці аркуша. Адже кожен учасник відвезе такий аркуш до свого навчального закладу, і ми намагаємося зробити все так, щоб наша олімпіада мала й зберігала своє неповторне фірмове обличчя.
Багато років тому, коли ми вперше проводили студентську олімпіаду з інформатики (до речі, саме наш університет започаткував таку олімпіаду в 1981 році, коли відбувся перший випуск учителів спеціальності "інформатика"), ми розробили формат її проведення, який передбачає два тури змагань – виконання конкурсних завдань і конкурс авторських програмних розробок. І можна сказати, що другою відмітною ознакою нашої олімпіади є допомога кожному учаснику якнайкраще розкрити свій талант, продемонструвати свою здатність спроектувати програмний засіб, корисний для вирішення тих чи інших завдань, і довести свій задум до реалізації.
На момент проведення олімпіади від понад 60 вищих навчальних закладів до нас надійшли заявки учасників, і ми були готові зустріти кожного з них, але через якісь негаразди приїхали до нас лише представники 37 вищих навчальних закладів, і деякі з них навіть за власний рахунок. І хоча це дещо засмутило нас, олімпіада все одно вдалася.
Відкриття олімпіади було проведено як справжнє свято, і сприяли цьому і вітальне слово нашого ректора, академіка І.Ф.Прокопенка, і феєричний виступ наших творчих колективів, і те, що у відкритті взяв участь весь наявний викладацький і студентський склад фізико-математичного факультету. Адже відразу відчувалося, що олімпіада з інформатики – це знакова подія для університету і факультету, а не тільки черговий іспит на спроможність її базової кафедри – кафедри інформатики.
Програмою олімпіади було передбачено не тільки проведення змагань, а й культурні заходи – знайомство з університетом, екскурсія по центру нашого міста, відвідування музеїв і виставок.
У цьому році нам вдалося знайти спонсорів – видавничі компанії "Факт" і "СМІТ", які надали нам книжкової продукції у такому обсязі, що найновіший підручник з інформатики для студентів отримав кожний учасник, а набори книжок різної тематики – переможці олімпіади. Крім того, грамотами були відзначені також автори кращих рішень завдань й автори кращих програмних розробок.
Переможцями олімпіади в номінації "комп’ютерні та інженерні науки" стали Невідомий Віталій (Вінницький національний технічний університет), Долгушин Іван (Одеський національний університет), Мисник Андрій (Сумський державний університет) – 1, 2, 3 місце, відповідно, а в номінації "гуманітарні й економічні науки" – Коваленко Анастасія, студентка 2 курсу фізико-математичного факультету нашого університету, Жуков Володимир (Харківский гуманітарний університет "Народна українська академія"), Самченко Артем (Українська академія банківської справи, Суми).
Перемогу Насті ми вважаємо нашим командним успіхом, адже підготовка "олімпійського резерву" розпочалася майже з початку навчального року. Ми сподіваємося, що багато з тих наших студентів, які не піддалися на нашу агітацію взяти участь у додаткових заняттях, що регулярно проводив доц. Колгатін О.Г., тепер будуть "ходити" за ним, адже одержувати відзнаки переможців набагато приємніше, ніж аплодувати їм.
На закриття олімпіади ми підготували сюрприз її учасникам – чудовий відеоролик про всі події олімпіади, де кожен побачив себе і під час роботи за комп’ютером, і під час захисту авторської роботи, і в залі, і на екскурсії… Хоча нашому викладачеві доц. Ольховському Є.О. цей ролик вартував безсонної ночі, учасникам олімпіади він сподобався так, що ми тричі показували його на біс. Наступного року ми подаруємо диск з таким роликом кожному учаснику, а в цей раз на згадку про олімпіаду кожен, як завжди, одержав пам’ятну групову фотографію.
Ми вдячні нашому ректорату, що в такий скрутний в економічному відношенні момент знайшлася можливість для всебічної підтримки олімпіади. Ми вдячні постійному голові оргкомітету олімпіади проф. О.М.Микитюку, який і керував нами, і контролював нас, і радив нам, і болів за нас. Ми вдячні керівництву і колективу нашого факультету, вдячні нашим помічникам, які були поряд з нами впродовж усіх таких довгих трьох олімпійських днів, – студентам груп 2ІА, 2ІМ, 3ІА, 3ІМ, 3МІ, 4ІА, 4ІМ, 4МІ, 4ФІ фізико-математичного факультету.
Олімпіада минулася, але чудовий настрій причетності до її подій залишився…
Зав.кафедри інформатики, голова журі, проф.Л.І.Білоусова