kafinfo КАФЕДРА ІНФОРМАТИКИ

Яскравою подією другого дня ювілейного тижня інформатики – 2016 став криптографічний турнір. Цей захоплюючий захід було підготовлено студентами групи 4ІА та 4ІМ, які під керівництвом Л.Е. Гризун та Д.В. Столбова опановують засоби, інструменти та навички шифрування у межах навчального курсу «Захист інформації».

Для кожного туру турніру будо сформовано по чотири змішані та мобільні команди, активними учасниками яких стали студенти другого, третього та четвертого курсів усіх

спеціальностей фізмату.

 

Перший раунд турніру було присвячено розв’язанню криптографічних задач з класичних алгоритмів шифрування. Так, командам було запропоновано яскраві презентації та завдання з шифрування-дешифрування повідомлень такими відомими та старовинними шифрами, як шифр Віженера (Ірина Літкевич та Владислав Яременко), шифр Сцилала (Євген Шехтман), «Поворотна решітка» (Юлія Пільгуй та Дар’я Терещенко), «Квадрат Полібія» (Дмитро Водолажський). Команди із задоволенням та наполегливістю намагалися розкрити таємниці зашифрованих послань, які, до речі, були цікавими та дотепними висловлюваннями про інформатику, комп’ютер, сучасні технології.

У другому раунді турніру на учасників чекав криптографічний квест «Дешифрують та танцюють усі!». Експерти з 4 ІА та 4 ІМ Світлана Ярмошко, Ольга Косьяненко та Анна Сапенко приготували командам карколомні випробування на логіку, кмітливість та увагу. Перший етап квесту містив особливе завдання: розшифрувати авторський секретний код, щоб розгадати колір кульки, в якій містилося друге завдання для команди. Другим завданням було розшифрувати висловлювання за допомогою клавіатури мобільного телефону. Крім цього, кожне повідомлення містило секретне ключове слово, за яким команда мала здогадатися, де шукати конверт із останнім завданням – шифрованим посланням із секретними ключами.

Учасники команд інколи сперечалися, але в цілому працювали злагоджено, із зацікавленістю і захопленням і, безумовно, віддали належне старанням і винахідливості «криптографічних експертів» із груп 4 ІА та 4 ІМ, яким вдалося подарувати усім справжню насолоду від інтелектуальних розваг з шифрами та секретними кодами. Цікаво також, що протягом заходу відбувалося шифрування-дешифрування повідомлень на трьох мовах (українській, російській, англійській), що підтвердило високу ерудицію наших учасників та експертів.

На завершення криптографічного марафону його організатори запропонували учасникам, серед яких усі стали переможцями, станцювати разом запального танцю. Пояснюючи такий несподіваний фінал, ведучі турніру відмітили, що ноти можна вважати кодом для запису музики, а танець – мовою тіла.

Криптографічний турнір проводився у межах щорічного тижня інформатики вперше, проте, за відгуками його учасників, він має усі шанси стати традиційним.